Про нас Контакти Оформити передплату Передплата

Нульове ПДВ здешевить продукти у магазинах

Ініціатива депутатів ВР має перспективу швидко зробити продовольство доступним

Бесіда з Іваном Чайківським, секретарем Аграрного комітету ВР

Розмова з депутатом Верховної Ради секретарем Аграрного комітету Іваном Адамовичем Чайківським почалася так, як тепер починаються усі розмови, що для поновлення дозволів рушниці пристріляна, що землю нашу ми нікому не віддамо, що війна невигідна нікому, крім наших економічних конкурентів.

А потім перейшли до документу.

— Ось переді мною рішення президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана про зниження податку на додану вартість на продукти харчування з восьми до одного відсотка. Його рішення вже набуло чинності, 14 лютого.

— Це, мабуть, його подарунок до Дня Закоханих…

— Це не єдиний подарунок, — ще 7 грудня міністрами фінансів ЄС підписана директива, що на території ЄС ставка на ряд продуктів харчування знижується до нуля. Польща не чекала другого півріччя, в кінці минулого року вони прийняли законопроект, і з 1 лютого у них нульовий відсоток VAT (ПДВ) на більшість продуктів харчування. Наш законопроект надзвичайно простий. З 1 березня по 31 грудня ми хочемо запровадити нуль податку доданої вартості на продукти харчування вітчизняного виробництва, на весь ланцюжок, починаючи від сировини і закінчуючи полицею магазину, на всі продукти, які виробляються та переробляються на території України. Винятково на продукти, які виробляються, переробляються і реалізуються на території України!

— Але вибіркове скасування ПДВ в податковій базі підприємства спричинить дуже складне адміністрування цього податку…

— Фахівці та програмісти у нас є, адже могла ж це зробити Туреччина, Польща? Не бачимо проблем, щоб зробити це в Україні. В короткій перспективі ми сьогодні отримуємо 20-відсоткову надбавку, яку сплачують громадяни державі, але у довгостроковій перспективі ми втратимо наших переробників! У нас і так їх небагато.

— Давайте уявімо на практиці… От людина виростила зерно… Чи все починається ще раніше?

— Ми не можемо скасовувати ПДВ на все. Коли ми виростили зерно і віддали його у крупо-цех, то віддали його з нульовим ПДВ. Але якщо ми його продаємо, або експортуємо, ми робимо це з ПДВ. Лише для внутрішньої переробки від ПДВ звільняємо., на борошно, на крупи, а за кордон, трейдеру, продаємо з ПДВ. Отже, крупоцех  отримав без ПДВ, виготовив крупу і відправив у магазин без ПДВ. Магазин отримав без ПДВ, зробив свою націнку у 10-15%, але теж продає без ПДВ.

— Зерно для переробки продається без ПДВ… А логістика? Довезти до переробника?

— Теж без ПДВ. Зерно має свою собівартість, і придбаваються насіння, добрива, паливо з ПДВ, і, якщо це без ПДВ продається українському переробнику на млин, бухгалтерія повинна анулювати ПДВ на цей обсяг із собівартості і не подавати його до відшкодування. Умовно, мали ми вхідного ПДВ мільйон гривень. Зібрали 10 тисяч тонн пшениці. Якщо у нас тисяча тонн пішла без ПДВ, бухгалтер відмінусовує 100 тисяч гривень і 900 тисяч гривень подає до відшкодування. Але держава живе не одним ПДВ. У нас є ПДФО, військовий збір, єдиний соціальний внесок, земельний податок, екологічний податок, податок на землю під виробництвами, податок на нерухомість, врешті – податок на прибуток, якщо це молочний комбінат або цукровий завод. Податок на прибуток рідко  яка країна світу має.

Яка перспектива цієї ініціативи?

— Прийняти законопроєкт 7023. Його дивиться Податковий комітет, Аграрний комітет тут не має повноважень.

В інших країнах існує податок з продажів… Якби він існував у нас замість ПДВ, його моментально можна було б прибрати з продуктів харчування і здешевити продукцію для населення. Коли ваш законопроект буде подано до Податкового комітету?

— По всій Україні проводяться круглі столи по ініціативі нульової ставки ПДВ на продовольство. Ми вже оголосили про ініціативу з трибуни ВР, провели прес-конференції. Законопроект короткий, але пропозицій було багато, пропонували уточнити – реалізацію на митній території України, пропонували внести коди продуктів харчування. Польське молоко 3.2% жирності у магазині «Польські товари» у Тернополі коштує 32 грн. А «Молокія», в АТБ, коштує 37 грн, «Бурьонка» 39,49 грн і «Яготинське» — 40,39 грн. Як вижити українському виробникові? Масло «Молочна долина», 82% жирності, коштує 40 грн за пачку, а масло «Молокія» такого ж ґатунку – 66,62 грн. За місяць-два відбудеться катастрофа.

— Ваша ініціатива, яка прибере ПДВ з ціни продуктів харчування і збільшить вал реалізації вітчизняних продуктів українським споживачам, однозначно матиме всенародну підтримку. Але – чому ви пропонуєте це звільнення від ПДВ лише до 31 грудня?

— Ми намагаємося діяти в межах тих викликів, які стоять перед нами з огляду змін у законодавстві сусідів. У нас є інший законопроект про спрощення системи оподаткування, де передбачено зниження ПДВ до 7%, як це працює ц Європі, зокрема, у Франції, Німеччині. Ми поки що не бачимо всієї картини, яку запропонує ЄС для своїх споживачів, але в підсумку повинні адаптувати наше законодавство до європейського.

— Можливо, нам взагалі б подумати про те, щоб бюджет одного року винятково скерувати на будівництво ракетного щита навколо України, щоб жодна погань до нас не мріяла залізти?

— Ракети – то не розвиток, а нам потрібен бюджет розвитку. Хоча ракети – це велика кількість робочих місць і високі технології, що знадобиться у господарстві. Проблема нашої влади, кожної, в тому, що вона не будує стратегію хоча б на 10 років, обмежується своїм терміном перебування на виборних посадах. А Україна потребує стратегії.