Про нас Контакти Оформити передплату Передплата

На діамантових землях

Розмова про ринок і стратегії з керівником «Агроекології» Глібом Лук’яненком

СПОГАД

Я був у середині серпня в Михайликах і бачився з Семеном Свиридоновичем Антонцем. Ми поговорили про незвичайні витівки клімату і згадали, скільки пройшли край полів пліч-о-пліч.

– Пам’ятаю я те поле пшениці, – сказав Антонець, – на якому ми стояли разом, Юрію Івановичу, Писаренко, Самородов…

І я пам’ятаю. Весною це було. Унікальна для всього світу технологія Семена Антонця, двічі Героя України, зробила ґрунти настільки багатими й виповненими гумусу, що за трактором йшли десятки лелек, збираючи хробаків.

Це не просто паї, не просто земля. Це діамантова земля, і опікується нею сьогодні нащадок – Гліб Лук’яненко, практикуючи систему Семена Свиридоновича. Систему, яку вивчають і у Голландії, і у Японії, а продукцію, вирощену в «Агроекології», купують і в Швейцарії.

КУРСОМ СТАБІЛЬНОГО ЗРОСТАННЯ

З господарем діамантових земель, молодим енергійним директором «Агроекології» Глібом Лук’яненком по-домашньому сиділи за столом і  говорили про підсумки щедрого року, про жнива…

Так вже ж майже закінчилися жнива, – зауважив Гліб.

А що у вас вродило по органіці?

– У нас стабільно, з року в рік, пшениця близько 4 т, спельта – 4–5, ячмінь дав 3,5 т, овес нівроку, 4+. А зараз будемо збирати льон і просо. По льону теж, сподіваємось, як завжди, під 2 т буде, а просо цього року очікуємо понад 3 т. Такі в нас справи.

Непогані справи. Однак результати дещо відрізняються від інтенсивного рослин­ництва. Вас не знічує, що у вас 4 т, а у всіх 8 або 6?

– Дотепне запитання, чому це нас повинно знічувати? Можна зібрати 10 т, а заробити на них 3 копійки, а можна зібрати 3 т і заробити на них 3 гривні. Питання в затратах, у цінах на продукцію. Тут немає підстав знічуватися. От якщо в органічному землеробстві фінансовий результат із гектара буде гірший, ніж в інших, – то тут є над чим замислитися. Це значить, що погано попрацювали. Якщо фінансовий результат не гірше, а навіть краще, ніж в інших, то шкодувати нічого.

Ясно. Скажіть, а як зараз? Ви ціни моніторите? На звичайне зерно, на органічне?

– Ми аналізуємо процеси, адже ціна на органічну продукцію відштовхується від неорганічної ціни. Обов’язково ми ціни моніторимо. Проте в нас діяльність так вибудувана, що ми попередньо поконтрактувалися по якихось конкретних позиціях і коливання цін на наші результати не впливають.

Ну, а зараз як ви пікові точки оцінюєте? Це ж навіть неорганічна кукурудза була по триста, а скільки була органічна?

– Я, чесно кажучи, за кукурудзою не стежив, бо ми фуражну на продаж не вирощуємо.

Зрозуміло.

– Раніше у звичайні роки (не такі як цей – екст­ремальних цін, виняток із правил) здебільшого органічна кукурудза в FOB від € 220 стартувала і до 280, FOB Херсон чи Одеса.

Тобто ви задоволені результатами цього року?

– Рік ще триває, але загалом задоволені.

А як ведеться з тваринництвом? А молочка? І ще ж у вас тисячі курей породи ломан браун на вільному випасі, чи вдається збалансувати виробництво і збут яєць?

– Ми задоволені виробництвом яєць. Перший цикл у нас закінчився, але ми не ставили завданням отримання максимального прибутку, доки канали продажу не налагоджені. Відтак я б оцінив по яєчному напряму ефективність як задовільну, більшого ми, як реалісти, й не очікували. Поставлені плани ми виконали – вийшли на намічені рубежі, на плановану відпускну ціну й нині вже знаємо, що на наступний цикл ми завантажені. Тепер у нас головне завдання – знайти канали збуту, щоб подвоїти обсяг виробництва, ми будемо розширювати цей напрям.

А які проблеми у вас з пошуком каналу збуту?

– Головна проблема – ємність ринку, тому що це органічні яйця, елітної якості, їх готова купувати обмежена кількість людей.

Однак, я думаю, що це не тільки про яйця, проблема поширюється й на іншу органічну продукцію.

– Звичайно, йдеться в принципі про органічну продукцію. Всі основні проблеми – мала ємність ринку. Я зустрічав дані, не знаю, наскільки вони достовірні, але внутрішній ринок України у $ 25 млн оцінили.

$ 25 млн? Це органічний? Увесь?

– Увесь. На сайті «Органічної України», здається, бачив. Я не готовий на чомусь твердо наполягати, тому що лише мимохідь переглянув. Тобто я не думаю, що це з виробленою продукцією, це конкретно внутрішній ринок споживання, бо там у них певна аналітика по молоку була… $ 25 млн – це вони таку цифру наводили. Де вони її взяли, я поняття не маю.


МОЖНА ЗІБРАТИ 10 т, А ЗАРОБИТИ НА НИХ 3 КОПІЙКИ, А МОЖНА ЗІБРАТИ 3 т І ЗАРОБИТИ НА НИХ 3 ГРИВНІ.


ЧИ БУДЕ УКРАЇНА ОРГАНІЧНОЮ

– Це окреме питання до інформації, до джерел інформації. На жаль, достовірної інформації в нас не сертифікують, і часто-густо цифри люди пишуть навмання. Проте давайте від початку. З чого взагалі, ви вважаєте, почалося органічне виробництво продовольства в Україні?

– Можна навіть не ворожити й не шукати оцю вашу сертифіковану інформацію. Органічне виробництво в Україні почалося з ідеї, це абсолютно точно, інших варіантів немає. Не секрет, що хімічні засоби захисту рослин дуже серйозно шкодять людям. Учора мені потрапила на очі передача цікава на ютубі, там ішлося про мафії в Радянському Союзі, і хоча заснув, не додивився про мафію, почув історію одного чиновника. Там під ним було 40 000 гектарів землі, в Узбекистані. Він абсолютно втратив адекватність, вигадав собі, що він якийсь феодал. Увесь район під себе підім’яв, робітників практично поневолив, але історія про інше. Це відбиття ідеології червоних директорів, я такої філософії не поділяю. Раніше можна було тільки таким способом заробити, а зараз прос­тіше людину зробити своїм союзником, і тоді не треба з пістолетом у неї над головою стояти. Коли людина працює не під примусом, у неї мотивація набагато вища. Коли наш Семен Свиридонович Антонець побачив цей вплив хімії на людський організм, тоді й почалося органічне землеробство. Він метою свого життя зробив виробництво агропродукції без хімії при збереженні показників. А далі почалося, і далеко не з вищих технологій, навіть у світовому розумінні. У нас є партнер – «Рапунцель», німецька сімейна компанія, вони мають цікаву історію. Власник компанії походить з руху хіпі. Тоді в Німеччині не було поділу на органічну-неорганічну продукцію, була продукція з натуральних складових. Вони випікали натуральний хліб, вантажили у хіпі-бусик «Фольксваген», їздили по країні, по ярмарках, знаходили однодумців, хто прагнув до споживання та виробництва натуральних продуктів. Зараз у музеї компанії стоїть старомодна чавунна ванна, вони в ній змішували різні пластівці й виробляли мюслі. Нині вони виросли до високотехнологічної, авторитетної у світі компанії-органік. Однак це люди ідеї. Ми працювали безпосередньо з Хервартом, який був керівником внут­рішнього контролю якості. Він виїжджав у господарства, щоб визначити, наскільки виробник, окрім технології в полі, відповідає цінностям компанії. Херварт поїхав до Африки, щоб там впровадити технології органічного вирощування продукції, не заради грошей, а заради ідеї.

– Ну добре. Від започаткування унікальної технології Семеном Антонцем до органічного сегмента набігло дуже багато людей, які виробляють органічну продукцію, перевірити якість якої споживачам неможливо…

– Є і серед них ідейні люди, наприклад, Олександр Ющенко, власник «Галексагро». У нього дуже успішний меблевий бізнес, гроші від агро йому погоди не роблять, але він хотів спадковості бізнесу. Батько його був головою колгоспу. В нього було бачення, що він хоче свою молочку зробити на внутрішній ринок, повністю органічну й натуральну… Проте такі проєкти можна робити, коли в тебе є запас міцності. А інші компанії… Я от фразу від одного такого виробника почув: «Товар, що за якістю підходить клієнту»… Начальник відділу великої компанії скаржиться: ой, що ж це робиться, у нас поле 250 га органічного соняшнику, а на ньому 5 га фермера-одноосібника, і той фермер вносив хімію, а вона потрапила на наш соняшник, і ми тепер не можемо продати… Я думаю: він що, фермер, з літака свої 5 га бризкав? Чимало трейдерів домовляються з фермерами про вирощування продукції з 20 %-вою надбавкою, а ті частково застосовують мінеральні добрива, пестициди… В Україні, здається, 380 тис. га сертифікованих для органічного виробництва земель, але ідейних землеробів, гадаю, і 38 тис. не буде… Це бізнес. Сертифікати видають «Органік Стандарт», швейцарська Bio Inspecta, ще з десяток відомих структур… На світовому ринку компанії, які вирощують органічну продукцію, іноді демпінгують, оскільки, наприклад, на росії, в Туреччині є люди, які вирощують органічну продукцію тому, що в них немає коштів на придбання хімії, а більші компанії її скуповують і продають. Там просто в порту роблять аналіз, немає хімії – в один бік, є хімія – в інший. Словом, я знаю, можливо, людей п’ять, які керуються ідеєю. Інші бачать у цьому бізнес. Не розумію, як людина, котра розповідає, що в неї в сівозміні соняшник, пшениця, кукурудза, трошки сої та льон, може твердити, що вони так 10 років працюють і збирають по 10 т пшениці. Кожний власник бізнесу має власне бачення і власні амбіції… У нас ніколи не було мети бути найбільшими або найтитулованішими в органічному виробництві. У кожного своя модель. Для того щоб перевести землі в органічні, треба перетерпіти перехідний період, бути готовим до фінансових утисків…

ЗЕМЛІ БЕЗ ХІМІЇ КОШТУВАТИМУТЬ СПРАВЖНЮ ЦІНУ… ЗА ПІВ СТОЛІТТЯ?

– Скільки у вас зараз землі?

– Шість з половиною тисяч гектарів. Це все земля, на якій Семен Антонець створив свою унікальну систему землеробства. На ній не було хімії понад 40 років. Це єдине у світі господарство, де не було хімії на землях сільгосппризначення у таких масштабах.

– А було ж більше колись?

– Було близько восьми тисяч, але місцеві фермери іноді вирішують займатися господарством самостійно…

І не продовжують договір оренди. Проте чи усвідомлюють вони, яку землю отримали?

Для більшості людей земля – просто засіб виробництва. Люди рахують, скільки вони зароблять, якщо будуть здавати в оренду, скільки – якщо господарюватимуть самостійно, скільки – якщо без договорів будуть здавати в оренду вчорну… Слід визнати, що фермери у нас виросли, купуючи «в холдингів» дешеві, тобто вкрадені, ресурси; хтось піднявся, господарюючи на чорному налі, не платячи податків. Вони реально породили таку ситуацію, а тепер вимагають підтримки…

Як ви думаєте, скільки у вас повинен коштувати гектар землі? За нормативною оцінкою?

– Та вона ж така сама, як у сусідів. Тут скільки людей, стільки й думок. Хтось пропонує оцінювати за вмістом гумусу, елементів, хтось – за кількістю насіння бур’янів… Я вважаю, товар коштує стільки, скільки за нього готові заплатити на ринку. В Полтавській області плюс-мінус $ 2 тис. за гектар.

А є продажі по Полтавській області?

– Прецеденти є. Поки що не паї, а земля для ведення особистого господарства… Учасники АТО багато землі набрали й винятково для того, щоб продати…

Ви бачите якийсь рух із початком ринку землі?

– Люди перебувають у різних життєвих ситуаціях… Якщо в людини купа кредитів висить, він розцінює землю як єдиний спосіб вирішити свої проблеми… Ми платимо 11 % від нормативно-грошової оцінки, тому людина за 10 років отримує повну вартість. А є ж регіони, де компанії платять 15–20 відсотків, де нижча нормативно-грошова оцінка. Навіть коли кладеш гроші в Швейцарський банк, то не отримуєш %, а платиш банку за зберігання грошей, а в нашому випадку актив орендодавця капіталізується і він отримує орендну плату, яка зростає відповідно зміни нормативно-грошової оцінки або тенденцій ринку.

Це земля, в якій 40 років органічної ідеї, в якій неповторний досвід Семена Антонця. І це ретельно зберігається. Як ви особисто її оцінюєте?

– Я про це думав. Тут питання ціни й цінності. Для мене це надзвичайно цінно. Це викохана земля. А людині, яка не живе в селі, орієнтиром слугує нормативно-грошова оцінка: от, дайте мені стільки. Я гадаю, це питання буде актуальним років через 50, коли земля вже набуде практики приватної власності… У багатьох місцях земля, яка обробляється так, як зараз – за інтенсивними технологіями, буде доведена до ручки, а наша земля по родючості та інших параметрах буде набагато краща. Тоді можна буде говорити про істотну ринкову різницю.

Ви знаєте… Сучасний світ так влаштований… Раніше, щоб збудувати завод, витрачалося років п’ять-десять, поки проєктування, узгодження, будівництво, обладнання, пусконаладка… Сьогодні ти можеш купити готовий завод, поставити модуль – і мати виробництво за три місяці. Колись, якщо було бажання чомусь навчитися в Голландії, треба було спланувати поїздку, провести листування з приймаючою стороною, отримати візу, купити квитки, діс­татися туди й вивчити потрібну технологію з перекладачами… Сьогодні ти можеш зробити це за 5 хв в онлайні. Я вважаю, це не 50 років, цінність ваших земель. Ми з вами точно це побачимо значно швидше. Я думаю, наступного року і 2023-го земля коштуватиме в середньому $ 3 тис. за гектар, від 2024-го це буде $ 5 тис… Проте ваша земля повинна коштувати від 10 і вище.

– Я повторю: це залежить від того, хто з якою метою купує землю. Якщо хтось поділяє наші цінності, для нього це дуже дорогий актив. А якщо хтось просто планує вирощувати куку­рудзу, для нього немає сенсу в якості земель. Відповідно, це не буде його конкурентною перевагою, його не цікавить, що було на цих землях до нього. Я не думаю, що в нас в Україні вартість земель дійде до $ 5 тис. за гектар.

Звичайно дійде… Це ж не реалії економіки, а агресивний вплив фондового ринку. Почали грати на підвищення – і пішло. У нас інші ланцюжки. От є 300 гектарів, їх можна забрати, то бігом давай. А навіщо? Потім розберемося. У крайньому разі перепродамо.

– Так, у мене є знайомі, які просто мають гроші й не мають жодного стосунку до сільського господарства. Дзвонять: «Що там відбувається? Давай землі купимо». Ринок буде цікавим. Зараз буде багато компаній, які скуповуватимуть землі, консолідуватимуть і продаватимуть… Можуть бути різні сценарії розвитку подій.


БАГАТЬОХ МІСЦЯХ ЗЕМЛЯ, ЯКА ОБРОБЛЯЄТЬСЯ ТАК, ЯК ЗАРАЗ – ЗА ІНТЕНСИВНИМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ, БУДЕ ДОВЕДЕНА ДО РУЧКИ, А НАША ЗЕМЛЯ ПО РОДЮЧОСТІ ТА ІНШИХ ПАРАМЕТРАХ БУДЕ НАБАГАТО КРАЩА.


СИСТЕМА, ЩОБ ІСНУВАТИ, ПОВИННА РОЗВИВАТИСЯ

Як Семен Свиридонович оцінює ваше господарювання? Адже ви розвиваєте його систему, змінюєте елементи в сівозміні… Наприклад, ввели сою, а Антонець, наскільки я знаю, до неї ставиться неприязно…

– Ну як Семен Свиридонович може оцінювати сою, якої раніше не було. Сої в нас не так багато. Загалом, чому б йому не схвалювати, адже розвивається саме його система, дещо осучаснена. Ми не відходили від її базових принципів. Просто його система створювалася в ідеальному світі, коли не треба було платити орендну плату, конкурувати. Тоді можна було створювати модель перфекціоніста, а зараз є й питання економічної доцільності. Світ змінюється, змінюється кон’юнктура.

Якщо ви кажете, що зустрічаєте практичний підхід, коли люди розглядають землю як засіб виробництва і не більше того, то, напевно, вам самим варто купувати такі паї?

– Так ми цим і займаємося, коли люди приходять і пропонують, кому потрібні терміново гроші. Проте на Полтавщині активного продажу немає, люди не зацікавлені позбутися землі. Ми не збираємося виходити з цього бізнесу.

Дивіться, як зійшлися чинники… Органічне виробництво у світі розвивається, попит зростає. Змінюється клімат, зростають ризики. Ростуть ціни на сировину та енергію. Ще й ринок землі відкрився. Як ви збираєтеся господарювати й діяти найближчими роками?

– Сільське господарство прекрасне тим, що задовольняє базові потреби людини, без чого людина жити не може. Ми весь час зміцнюємо фундамент піраміди Маслоу. Це ті самі поняття, ціна і цінність. Якщо людина буде голодна, то заплатить і 100, і 150 гривень за хлібину. Галузі, які працюють на забезпечення базових потреб, завжди будуть актуальними. З іншими галузями гірше: от сьогодні електрика є, а завтра – блек­аут, криза, електрики немає. Людина не буде сидіти й клацати в Інтернеті, але їсти вона повинна й у кризу.

Пам’ятаю, ви казали, що в органічного рослинництва є проблеми з вибором насіння, воно ж повинно бути не протруєне…

– Це питання вирішили, через дистриб’ютора CREATIVE AGRO SERVICE, дуже хороших професіоналів, з якими ми ще й стали добрими друзями по життю, ми купуємо органічне насіння SAATBAU. Я надзвичайно задоволений їхнім ріпаком, він погано зійшов, але в підсумку ми зібрали 2,5 тонни. По органіці це просто сенсація – коли ми показали результати європейським партнерам, вони були вражені. На наступний рік теж посіяли насіння SAATBAU, і, я переконаний, насипле понад три тонни. Ми також вирощуємо сою SAATBAU, вона у нас не потребує мінеральних добрив і дає хороший урожай, і чекаємо на новинки, кажуть, вони вивели на ринок ультраранню сою, з вегетацією 80 днів. Уже посіяли й озиму пшеницю SAATBAU.

ПОЗИЦІЯ ВЛАСНИКА БІЗНЕСУ

От ваше господарство… Воно таке, як ви хотіли? Чи це ті породи великої рогатої худоби? Чи ваші кури, ломан браун, саме ті, яких ви хотіли? Чи все у вашому госпо­дарстві складається в гармонійну систему та відповідає вашим бажанням?

– Чесно кажучи, ніколи не замислювався. Я гадаю, господарство – не кінцева точка, до якої ти прагнув, це – шлях, шлях змін й удосконалень. Відносно змін у зовнішньому середовищі все розвивається. Мені подобається те, що ми маємо, й те, як вирощуємо продукцію. Раніше горизонт стратегічного планування становив 5–10 років, а сьогодні далі трьох років ніхто не планує. Зовнішнє середовище дуже турбулентне. У нас 6 тисяч ВРХ – бички, телята, корови. Ми зараз дуже активно працюємо над ефективністю, там теж багато ресурсів.

Вас усе влаштовує як власника бізнесу?

– Мені здається, якщо ти власник бізнесу і тебе все влаштовує, тобі час виходити з бізнесу. Це від незнання якоїсь інформації тебе все влаштовує… Ми будуємо переробку молочної продукції. Будуємо свій бренд. Виробляємо яйця, кури в нас на вільному випасі. Маємо плани створити комплекс зеленого туризму поблизу дачі Короленка. Продукцію реалізуємо і через мережі (крупи, яйця, м’ясо, молоко, борошно), і в елітних магазинах.

Переробка – це надзвичайно перспективно… Візьміть тонну вантажу, довезіть до порту – це ж надзвичайно дорого. Враховуючи наші чорноземи, ми, Україна, могли б стати найбільшим у світі виробником органічного продовольства. Чому ж далі вирощуємо сировину, яку переробляють в Італії, Туреччині?

– Це не економічне питання, а політичне. Коли Україна по олійних культурах стала не виробником сировини, а виробником олії, держава ввела вивізне мито, це дало можливість зберегти МЕЗи. Це політична воля, коли країна береться розвивати власний ринок. Вирощувати фуражну групу і заробляти на ній три копійки безсенсовно. Сьогодні кукурудза у світі гірше вродила, і ти заробив. Однак що робити завтра, коли кукуруд­за добре вродить у всьому світі? Це має бути державна політика. От у Бразилії, поїхали наші аграрії подивитися, триста кілометрів їхали по ґрунтовій дорозі й приїхали до величезного елеватора. Там люди порахували: половину ціни складає доставка до порту. Поставили елеватор біля пасовиськ, два врожаї в рік (кукурудза й соя) – і відгодовують ВРХ, там їх 150 тисяч голів. І худобу навіть не везуть, переганяють до порту. У нас ніхто нічого не рахує. От є у нас гіганти, як «Кернел», котрі можуть впливати на світові ціни. Проте в органічному виробництві жодна компанія не може впливати на світові тренди. Бути сировинним придатком – не думаю, що це далекоглядна стратегія.

ПЕРЕД ВІД’ЇЗДОМ

Приїздив якось Міхаель Хорш до «Агроекології», подивився на господарство, на систему Антонця… А потім пішов на ферму, моментально зв’язав ланцюжки й сказав: «Я бачу в цій землі лише один недолік – вона не моя. Я гадав, зустріну тут ідеаліста, який плекає власний задум, а зустрів генія сільського господарства». А Хорш – не прос­то виробник техніки для сільського господарства. Він мислить масштабами планети.

Я іноді купую в «Гудвайні» м’ясо та яйця «Агроекології», і мені приємно, що український виробник не просто рівняється з кращими світовими зразками – перевищує їх, і ніхто в світі вже не зможе 40 років вирощувати продукцію без хімії.

Це наша, українська, цінність. Ніхто до цієї вершини не піднесеться.