5–6 років тому через дефіцит придатних для інтенсивного рослинництва ділянок сільгоспвиробники почали масово використовувати непрофільні угіддя (сіножаті, пасовища тощо) під оранку. Це абсолютно точно формальне порушення.
Так, зазвичай штрафи державної інспекції за «недотримання проєкту землеустрою» невеликі. Проте в умовах загострення конкурентної боротьби за земельний ресурс порушення може призвести не тільки до фінансових санкцій, а також до розірвання відповідних договорів оренди, до втрати виробничих площ.
Якщо це водоохоронна зона чи землі історико-культурного призначення, заповідники, заказники – оранка на таких територіях неможлива. Однак якщо це землі, котрі не мають додаткових обмежень і заборон, можна мінімізувати ризики, змінивши категорію сільськогосподарських угідь.
Чинне законодавство дає такі можливості. Існують два шляхи.
Вона проводиться на підставі Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року №476.
Підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:
Замовниками технічної документації можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники й землекористувачі.
Виконавцями є:
Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель затверджується:
Відомості, отримані за результатами інвентаризації земель, вносяться до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Вартість робіт по інвентаризації земель від 200 грн/га (вартість залежить від площі, конфігурації, регіону та ін.). Термін виконання робіт не більше 6 місяців.
У процесі розробки проєктів землеустрою потрібно отримувати агрохімічні паспорти.
Зверніть увагу, що проєкти землеустрою, які забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України затверджуються тільки їх замовниками. Документи не треба подавати в органи місцевої влади та самоврядування.
А замовником може бути як землевласник, так і лише землекористувач.
Відомості, отримані за результатом робіт (щодо зміни угідь), вносяться до Державного земельного кадастру і відповідно отримується витяг. Потрібно зробити також нову нормативно-грошову оцінку (НГО).
Через зміну НГО вносяться зміни й у договір оренди ділянки.
Вартість робіт проєкту землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, – від 150 грн/га без урахування вартості агрохімічних паспортів. Термін виконання до 6 місяців, але робота складніша за інвентаризацію земель і потребує залучення фахівців агрономічного напряму.
З усім тим, обидва шляхи мають економічний сенс для ділянок, починаючи з розміру навіть у 5 га.
ДУЖЕ ЗРУЧНО, ЩО ОРЕНДАР МОЖЕ І ЗАМОВЛЯТИ, І ЗАТВЕРДЖУВАТИ ПРОЄКТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ, ЯКИМ ЗМІНЮЄТЬСЯ КАТЕГОРІЯ УГІДЬ.
Формально статус пасовищ в Україні мають 5,3 млн га, сіножаті повинні займати 2,3 млн га.
В реальності велика частка цих угідь розорана.