Як ви знаєте, наш журнал присвячений двом темам: ринку землі та розвитку громад. Невіддільною частиною є агробізнес, адже більшість аграріїв, керівників підприємств, живуть у громадах і зацікавлені в ринку землі.
Природа – вища від земних суєт. Природа прокидається, і їй не чутно, що суспільство у великій тривозі й надії на перемогу. Там, де війна не зачепила та не отруїла ґрунти свинцем і порохом, сходить трава і первоцвіти, набрякають бруньки. А на сході, на кордоні з ненависною кацапією, поранені землі та вбиті дерева. Колись я таке бачив у Вердені, де в битві без жодного сенсу полягло 300 тисяч німців і французів у Першу світову, і там досі не ростуть дерева.
Україна у вогні. Слава Богу і захисникам України, які зупинили лютого ворога, бо всі наші землі були б отруєні й зорані свинцем. А землі, які московіти окупували, а потім там були вбиті й вигнані звідти – заміновані.
На решті земель почалася посівна. Люди спішать за насінням до ЛНЗ, за засобами захисту до «Сингента» та «Байєр» – індустрія починає важкий сезон. Схаменулися і садівники, городники, дачники – обрізка, обприскування купоросом, розпушування грядок, бо коли закінчиться війна, ніхто не знає, але кожний вірить, що скоро. Сказано мовчати про наш контрнаступ – і ми мовчимо, стиснувши зуби. Наші садки й городики – теж зброя, більшість із вирощеного піде на потреби наших Збройних Сил. Недавно я відвіз волонтерам, які виготовляють для ЗСУ енергетичні снеки, останні три мішки горіхів із дачі.
На сьогодні частина земель на сході й півдні окупована. Тому ринок землі майже зупинений, однак якісь угоди укладаються. З 24 лютого 2022 року їх укладено понад 53 тисячі. Однак обсяг земель – усього 99,5 тис. га. Тобто бачимо, що продавалися лише паї по 2–2,5 га. Експерти виголосили: «ринок помер». Утім, поки що Верховна Рада не квапиться відкласти наступний термін реформи – з 1 січня 2024 року законом дозволено купувати до 10 тис. га юридичним особам.
Проте ж об’єктивна реальність така, що за рік, коли в приватні руки можна було купити 100 га, фермери та одноосібники не змогли реалізувати надані їм можливості. Війна позбавила людей коштів і поки що не дає впевненості, що завтра буде мирне життя і стабільне господарювання. Тому термін дозволу вступу юридичних осіб на ринок доцільно відкласти на рік.
В окупації чи в зоні бойових дій перебуває 331 громада в дев’яти областях. Усього громад у нас 1469.
Однак наше життя – це наша боротьба і наш супротив. Ми переможемо ціною великих утрат. Ми вийдемо з вогню чистими й високими. Щоб плекати нашу землю і будувати сталий розвиток наших громад. Щоб стати Європою та взірцем для Європи.
Ми переможемо. Така доля.Таке наше призначення.